Θέσεις υποψήφιων διδακτόρων και μετα-διδακτόρων (υπολογιστική όραση) στο Τμήμα Πληροφορικης και Τηλεματικής στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

Το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Αθηνών προσφέρει πολλαπλές θέσεις για υποψήφιους διδάκτορες και μετα-διδάκτορες στο ερευνητικό πεδίο της υπολογιστικής όρασης (computer vision) με χρήση μεθόδων τεχνητής νοημοσύνης (artificial intelligence) και βαθιάς μάθησης (deep learning).

Οι επιλεγμένοι/ες υποψήφιοι/ες θα λάβουν χρηματοδότηση από σχετικά ευρωπαϊκά ερευνητικά προγράμματα του τμήματος.

Τα αντικείμενα μελέτης και έρευνας εμπίπτουν στις επιστημονικές περιοχές της υπολογιστικής όρασης, ρομποτικής και βαθιάς μάθησης ως ακολούθως:

• Foundation models for visual perception and recognition
  • Dynamic semantic 3D SLAM
  • Semantic environment perception (object detection, object tracking, semantic image segmentation, etc.)
  • Robot learning-from-demonstration
  • Human action recognition
  • Explainable artificial intelligence
  • Augmented reality

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να επικοινωνήσουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με τον Επ. Καθ. Γεώργιο Θ. Παπαδόπουλο (G.Th.Papadopoulos@hua.gr), προκειμένου να αποστείλουν το βιογραφικό τους και να λάβουν αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με τα αντικείμενα των θέσεων.

Προαπαιτούμενα:

• Για υποψήφιους διδάκτορες: Μεταπτυχιακός (ή ισοδύναμος) τίτλος στην πληροφορική, την επιστήμη των υπολογιστών, την επιστήμη των δεδομένων, την τεχνητή νοημοσύνη, ηλεκτρολόγου μηχανικού ή σε συναφή τομέα
  • Για μετά-διδάκτορες: Διδακτορικός τίτλος σπουδών με αντικείμενο σχετικό με υπολογιστική όραση, μηχανική μάθηση, τεχνητή νοημοσύνη ή συναφές.
  • Άριστες δεξιότητες προγραμματισμού (κατά προτίμηση γλώσσα προγραμματισμού Python)
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (γραπτά και προφορικά)

Πρόσθετες δεξιότητες (θα συνυπολογιστούν προσθετικά):

• Γνώση θεμελιωδών αρχών μηχανικής ή/και βαθιάς μάθησης
  • Εμπειρία με PyTorch (ή άλλο παρόμοιο) πακέτο υλοποίησης μεθόδων βαθιάς μάθησης
  • Προηγούμενες επιστημονικές δημοσιεύσεις σε συναφείς τομείς (π.χ. υπολογιστική όραση, τεχνητή νοημοσύνη, κτλ.)

Κατηγορία: Διδακτορικά / Μεταδιδακτορικά