Πρόσκληση για εκδήλωση «Η Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Νέες προκλήσεις και προοπτικές»

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ο Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών

σας  προσκαλούν στην εκδήλωση με θέμα

«Η Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Νέες προκλήσεις και προοπτικές»,

που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 6 Δεκεμβρίου 2023 στις  18:00

στο Αμφιθέατρο της Γεωγραφίας, Λόφος Πανεπιστημίου, Μυτιλήνη.

Στην εκδήλωση θα παρουσιασθεί η  δίτομη έντυπη έκδοση της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών με τίτλο «Οι Κοινωνικές επιστήμες σήμερα. Διλήμματα και προοπτικές πέρα από την κρίση» που αποτελεί μια νέα βελτιωμένη επιμέλεια  των έργων που παρουσιάστηκαν στο 2ο Συνέδριο της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών.

Στο έργο αυτό αναπτύσσονται σύγχρονα ζητήματα που απασχολούν τις κοινωνικές επιστήμες και αποτυπώνουν τον ευρύ διεπιστημονικό  χαρακτήρα της κοινωνικής έρευνας όπως διενεργείται στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου,  αντιμετωπίζοντας μεταξύ των άλλων αυξανόμενες αβεβαιότητες, πολλαπλές κοινωνικές κρίσεις και  κλιματικές αλλαγές, αλλά και μεταβολές στους νέους τρόπους οργάνωσης της εργασίας. Στην ίδια κατεύθυνση, οι τεχνολογικές καινοτομίες που δοκιμάζονται  αποτελούν προκλήσεις και συμβάλουν στην επινόηση νέων  ερευνητικών τάσεων, καθώς και στη συγκρότηση μιας κοινότητας διαλόγου μεταξύ επιστημόνων διαφορετικών παραδειγμάτων.

Την πρόσκληση  καθώς και το πρόγραμμα της εκδήλωσης  μπορείτε να τα βρείτε στο παρακάτω link.

www.aegean.gr/event/η-σχολή-κοινωνικών-επιστημών-του-πανεπιστημίου-αιγαίου-νέες-προκλήσεις-και-προοπτικές

Κατηγορία: Επιμορφώσεις / Σεμινάρια,Νέα

Ημερομηνία Λήξης Προβολής: 7 Δεκεμβρίου 2023