Δωρεάν εργαστήριο από το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος – Πανεπιστήμιο Harvard

Στο πλαίσιο της ετήσιας σειράς εργαστηρίων 2022–2023, το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος προσφέρει το εργαστήριο με θέμα: «Διπολικότητα Αρσενικού και Θηλυκού στον Αρχαίο Ελληνικό Κόσμο».

• Ημερομηνίες: 27-28 Μαΐου 2023, 11:00 πμ–3:00 μμ
  • Τοποθεσία: ΚΕΣ, Ναύπλιο
  • Ανοικτό σε: Όλους/ες (μέχρι 18 θέσεις)
  • Περίοδος αιτήσεων: 31 Μαρτίου 2023 – 1 Μαΐου 2023
  • Ακαδημαϊκός συντονισμόςΣπύρος Ράγκος (Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας και Φιλοσοφίας, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών) και Χρυσάνθη Παπαδοπούλου (Αρχαιολόγος, Υπότροφος Ερευνήτρια του ΚΕΣ Harvard στις Συγκριτικές Πολιτισμικές Σπουδές 2021-2022)
  • Συντονισμός δραστηριότητας: Ματίνα Γκόγκα (ΚΕΣ)

Περιγραφή

Αντλώντας στοιχεία από επιλεγμένα κείμενα και αρχαιολογικά ευρήματα, το εργαστήριο θα εστιάσει στους έμφυλους ρόλους και τα επικρατούντα στερεότυπα, αλλά και τις περιστασιακές ανατροπές τους στην ελληνική αρχαιότητα. Θα παρουσιαστεί το κοινωνικό και ιδεολογικό εποικοδόμημα της κλασικής Αθήνας καθώς και οι ποικίλες, αποκλίνουσες μικροκοινωνίες της Αθήνας. Οι συντονιστές θα αναλύσουν την αναπαράσταση του ανδρικού και του γυναικείου σώματος στη γλυπτική και θα συζητηθούν οι έννοιες του κάλους, της εξιδανίκευσης, του μέτρου και της αιδούς. Αντλώντας στοιχεία από την αρχαία ελληνική φιλοσοφία, την ποίηση, την ιστορία, την πλαστική και την αγγειογραφία, η ομάδα θα αναστοχαστεί τη σωματικότητα, την αγάπη, την ερωτική επιθυμία, τις διακρίσεις και τις προκλήσεις των δύο φύλων.

Θεματικοί άξονες – δομή του εργαστηρίου

Η προσέγγιση του θέματος θα δομηθεί πάνω στους ακόλουθους θεματικούς άξονες:

Πρώτη μέρα

• Μεθοδολογικά ζητήματα: κείμενα, εικόνες, ερμηνείες, θεοί και άνθρωποι
  • Οι ρόλοι των ανδρών και των γυναικών στον αρχαίο κόσμο: αντίθεση και συμπληρωματικότητα
  • Ανδρική ρώμη: αγώνες και πόλεμος
  • Γυναικεία ανθεκτικότητα: τοκετός και πένθος
  • Το ανδρόγυνο στον Οικονομικό του Ξενοφώντα (κεφ. 7)
  • Η ανδρική και η γυναικεία μορφή στην αρχαία ελληνική γλυπτική
  • Ο κόσμος των νεαρών προσώπων και αυτός των ενηλίκων

Δεύτερη μέρα

• Τα τρία φύλα στο Συμπόσιο του Πλάτωνα (189c-193d)
  • Ετεροφυλοφιλία, ομοφυλοφιλία και αμφιφυλοφιλία
  • Σύγκριση παιδεραστίας και γάμου στον Ερωτικό του Πλουτάρχου
  • Η θέση της γυναίκας σύμφωνα με τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη
  • Αναπαράσταση των φύλων στην εικονογραφία
  • Το αποτύπωμα των φύλων στα αρχαιολογικά ευρήματα

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, ο συντονιστής και η συντονίστρια θα παρουσιάσουν τις παραπάνω θεματικές και οι συμμετέχοντες/ουσες θα λαμβάνουν μέρος ενεργά στον διάλογο και σε μελέτη περιπτώσεων. Επιπλέον, δέκα ημέρες πριν τη διεξαγωγή του εργαστηρίου, όλα τα άτομα που θα συμμετάσχουν θα λάβουν σχετικό υλικό το οποίο μπορούν προαιρετικά να μελετήσουν εκ των προτέρων.

Στόχοι

Oι συμμετέχοντες/ουσες στο εργαστήριο αναμένεται να:

• Eξοικειωθούν με τους ρόλους, τις αντιθέσεις και τη συμπληρωματικότητα των φύλων στην αρχαιότητα.
  • Εξετάσουν κριτικά και απροκατάληπτα τις αρχαίες ελληνικές κοινωνίες.
  • Αναγνωρίσουν τις ρίζες της διαφοροποίησης των φύλων στην αρχαιότητα.
  • Αξιολογήσουν τις δυνατότητες διεκδίκησης της διαφορετικότητας στον αρχαίο κόσμο.
  • Διερευνήσουν ποικίλες μορφές καταπίεσης και διακρίσεων.
  • Εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τον αρχαίο ελληνικό κόσμο.
  • Αναστοχαστούν πάνω στους όρους «πατριαρχία» και «φαλλοκρατία».

Αιτήσεις και συμμετοχή

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονικά ατομική αίτηση συμμετοχής για το εργαστήριο, στην οποία θα πρέπει να συμπληρώσουν:

• τα προσωπικά τους στοιχεία και την ιδιότητά τους (π.χ. σπουδές ή επάγγελμα),
  • μια σύντομη περιγραφή, η οποία δεν θα ξεπερνάει τη μία παράγραφο, με τις προσδοκίες, το κίνητρο συμμετοχής τους, ή και θέματα που τους προβληματίζουν σε σχέση με το θέμα.
  • ένα σύντομο βιογραφικό (χρονολογικό) σημείωμα το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνά τη μία σελίδα.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 1 Μαΐου 2023

Θα επιλεγούν δεκαοκτώ (18) συμμετέχοντες/ουσες. Η επιλογή των συμμετεχόντων θα γίνει από τους συντονιστές του εργαστηρίου βάσει των στοιχείων που θα δηλώσουν στην online αίτησή τους. Πρότερη γνώση στο θέμα δεν απαιτείται. Η συμμετοχή στο εργαστήριο είναι δωρεάν.

Το ΚΕΣ θα χορηγήσει στους/στις συμμετέχοντες/συμμετέχουσες ευχαριστήρια επιστολή που θα πιστοποιεί τη συμμετοχή τους στο εργαστήριο.

Όλοι/ες οι αιτούντες/ούσες θα ειδοποιηθούν από το ΚΕΣ μέχρι τις 4 Μαΐου 2023 με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την εξέλιξη της αίτησής τους. Οι συμμετέχοντες/ουσες χρειάζεται να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και θα ενημερωθούν και τηλεφωνικά για τη συμμετοχή τους και σχετικές φόρμες που θα χρειαστεί να υποβάλλουν. Για διευκρινίσεις σχετικά με το εργαστήριο και τη διαδικασία των αιτήσεων μπορείτε να απευθύνεστε καθημερινά (10:00 πμ–5:00 μμ) στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών, στο τηλέφωνο 27520 47040.

Πηγή: https://www.eduguide.gr/nea2021/dwrean-ergasthrio-istoria-ths-iatrikhs-apo-texnh-se-episthmh-apo/